Riskli Bebek

Riskli bebek sıkıntılı hamilelik süreci doğumda ve doğumdan sonra yaşanan sorunlar nedeni ile nörolojik sıkıntılar yaşama olasılığı olan bebeklerdir. Günümüzde tıp alanında yaşanan gelişmeler ışığında hastalıkların çözümü, nedenleri, oluşma risklerini önceden tahmin ederek önlemek artık gelişmiş ülkelerde sağlık politikaları haline geldi.

 

Ülkelerin aşı politikaları buna en güzel örnek olacaktır. Aşı ile çoğu hastalık önlenirken, ekonomik olarak da hasta, ilaç, tedavi masraflarından daha ucuza mal olur. Çoğu hastalıkta olduğu gibi bebeğin anne karnındaki takip süreci ile daha sonra bebekte ortaya çıkabilecek nörolojik sorunların önüne geçilebilir. Riskli bebek kavramında hamilelikten doğum anı ve sonrasına kadar bebeğin biyolojik ve çevresel problemlerden dolayı nörolojik sıkıntılar yaşayabileceği için bu seyrin sağlıklı takibi önemlidir.

 

Yenidoğan bebeklerin nörolojik problemlerinde sağlıklı bir doğumun ve sonrasının işinin uzmanları tarafından yapılması en iyi ve sağlıklı sonuçlar için önemli olacaktır.

 

Kadın doğum uzmanları, aile hekimleri, çocuk hekimleri, hemşireler anne ve bebek için belli programlar dahilinde hareket ederler.

 

Riskli gebelik anneye ait riskler annenin hastalıkları, rahmin yapısı, ilaç madde kullanımı, alkol, sigara kullanımı, beslenme bozuklukları ve bebeğin ters gelişi, genetik sorunlardan meydana gelebilir. Burada sürecin sağlıklı takibi ile bebeğin ve annenin risk durumları önceden tespit edilmesi önem taşır. Gebelikte uygun zamanda müdahale gerekebilir veya doğum sonrasında olabilecek sorunlar nedeni ile tedavi için gerek hazırlıkların yapılması sağlanır.

 

Riskli Fetus, teknolojinin gelişmesi sağlık alanında çığır açmıştır. Henüz anne karnında iken fetüse zarar vermeden gerekli testler yapılarak mevcut durum uzmanlar tarafından değerlendirilebilir. Gebelikte kontrollerde ultrason ile bebeğin cinsiyeti belirlenebilir, fetusun yapısı, vücut yapısı, ikiz üçüz vs. oluşu, kalp atışları duyulabilir. Artık bebek doğmadan genetik hastalıkların araştırılması da yapılmaktadır.

 

Riskli Yenidoğan sağlıklı bir gebelik süreci ve normal bir doğumda bebekler anne karnından dış dünyaya merhaba dediğinde bazı değişimler yaşarlar. Bu süreci normal bebekler kolayca tamamlarken riskli yenidoğanlar için doğum sonrası ilk dakikalar yaşamsal değerdedir.

 

Prematüre bebekler, gelişim geriliği olanlar, düşük kiloda doğanlar, beyin hasarı olanlar, solunum yetmezliği olan bebekler uzman hekimler tarafından karşılanır ve bu bebeklerde gerekli tedavi hemen başlar.