Ergoterapi

Ergoterapi bireylerin yaşam kalitelerini arttırmak bağımlılıklarını azaltmak amacıyla uygulanan kişiye özel terapilerdir. Ülkemizde halk arasında iş ve uğraşı terapisi olarak bilinen bu kavram günlük yaşam aktivitelerini herhangi bir nedenden dolayı yapamayacak hale gelen kişilere ergoterapistler tarafından kişinin yeteneklerini geliştirmek ve bunları günlük yaşamlarında kullanabilmeyi öğretmeyi hedefler.

 


Birey doğumdan kaynaklı, kaza, travma, felç, yaşlanma gibi nedenlerden dolayı kişisel ihtiyaçlarını gideremeyecek durumda olabilir. Sağlık bilimi olan ergoterapi bu tür bireylerin hayatlarına anlam katmak ve bağımsızlıklarını kazanmalarını sağlamak için yeteneklerindeki bozuklukları düzeltmek, geliştirmek günlük hayatta kullanabilmelerini öğretmek için özel tedavi yöntemleri uygular.

 


Günlük hayatınıza şöyle bir baktığımızda yürümek, koşmak, yemek yemek, ev toplamak, organizasyon yapmak, alışveriş yapmak, bahçe bakımı yapmak gibi birçok aktivite yaptığınızı görürsünüz. Fakat kazalar ve hastalıklar nedeni ile bu aktiviteleri bağımsız yapamayacak durumda kalabilirsiniz. Ergoterapi uygulamaları bireyin bağımsızlığını kazanması için yapılan bilimsel bir uygulamadır.

 


Mesela trafik kazası sonucunda felç geçirmiş ve yürüme, tuvalet ihtiyacını vs. gideremeyecek durumdaki birey artık bağımlıdır. Ergoterapi bireyin bu faaliyetleri niçin yapamadığını sorgular. Bunların nedenlerini tespit ve değerlendirmeden sonra uygun sağlık terapilerine geçer.
Endoterapistler bireyin yapamadığı aktiviteleri fiziksel olarak görülen kısıtlıkları giderilmesi için farklı dünyada kabul görmüş bilimsel metotları kullanır. Takip ve değerlendirme sonucunda birey bağımsızlık kazanamadı ise cihaz vb. kullanımı kişiye öğretilir.

 


Ergoterapist her yaş grubu insanla çalışan bu terapist görevi neden yapamadığınız veya nasıl yaptığınıza bakarak bu faaliyeti daha kolay nasıl yapabilirsiniz veya aktiviteyi yaparken zorlandığınızda yapma şeklinizi değiştirmek için plan yapar, sizi eğitir ve sizinle birlikte hedefe gider.


Ergoterapi Kimler İçin Gerekli?


-Hastalık, kaza gibi nedenlerle günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremeyenler
-Kalıtsal hastalıklar
-Ortopedik, nörolojik sebeplerden dolayı bağımsızlıklarını yitiren bireyler
-Disleksi, dikkat eksikliği, down sendromu, otizmli bireyler ve hiperaktivite sorunları olanlar
-Yaşlılar
-Özel gereksinimi olan bireyler
-Öğrenme zorluğu çekenler
-Ergoterapi el rehabilitasyonlarında, pediatrik, nörolojik, geriatri alanlarında, özel gereksinimli bireylerde, meslek ve toplum temelli rehabilitasyonlarda, onkolojik tedavilerde kullanılır.

 

Ergoterapi Çalışma Alanları

 • Psikiyatri iyileştirme
 • El rehabilitasyon
 • Mesleki iyileştirme
 • Topluma yönelik rehabilite
 • Onkolojik rehabilite
 • Bilişsel iyileştirme
 • Engelli kişiler
 • Yardımcı teknik, teknoloji ve cihazlar
 • Geriatrik iyileştirme
 • Nörolojik iyileştirme
 • Pediatrik rehabilitasyın